Program „Czyste Powietrze” przeciw smogowi

Wrocław Dolnośląskie program czyste powietrze smog spm eco energia pompy ciepła ekologia

W ostatnich latach Polska rokrocznie zajmuje niechlubne, czołowe miejsca na liście najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. Wdychane przez nas powietrze każdego roku przyczynia się w naszym kraju do blisko 50 tys. zgonów.

Czym jest smog?

Smogiem określamy zjawisko gromadzenia się w powietrzu zanieczyszczeń, które dodatkowo ulegają koncentracji w wyniku warunków atmosferycznych, takich jak mgła czy brak wiatru. Zanieczyszczenia w Polsce dotyczą przede wszystkim drobnych pyłów (PM2,5), w których znajdują się związki azotu i siarki, amoniak oraz metale ciężkie. Ich średnie stężenie w Polsce w ostatnich latach to około 27 miligramów na metr sześcienny. Aby wyobrazić sobie, jak bardzo niebezpieczny jest to poziom, wystarczy wspomnieć, że wg Światowej Organizacji Zdrowia stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 10 miligramów na metr sześcienny.

Co znajduje się we wdychanym przez nas powietrzu?

W Polsce do czynienia mamy najczęściej ze smogiem siarkowym i fotochemicznym. Pierwszy związany jest przede wszystkim z paleniem w piecach, drugi natomiast powstaje w wyniku spalin samochodowych. To właśnie zanieczyszczenia tzw. niskiej emisji w znacznym stopniu przyczyniają się do smogu. W związku z nimi ruszył rządowy program „Czyste Powietrze”.

Jakie zanieczyszczenia znajdują się we wdychanym przez nas powietrzu? Przede wszystkim tlenki siarki, azotu i węgla, sadze i pyły oraz węglowodory. Mogą one powodować między innymi zwężanie naczyń krwionośnych i dróg oddechowych, zwiększają ryzyko udaru mózgu, raka i zawału serca, uszkadzają płuca, a także podrażniają oczy i skórę. Zagrożone są szczególnie osoby starsze, cierpiące na choroby przewlekłe i dzieci, ale znajdujące się w smogu związki mogą nawet zaburzyć rozwój płodu.

„Czyste Powietrze” do walki ze smogiem

Program „Czyste Powietrze” ma zachęcić ludzi do wymiany starych kotłów grzewczych na źródła bardziej ekologiczne – kotły na gaz i pellet lub pompy ciepła. Na dofinansowanie zakupu, montaż i wymiany źródeł ciepła oraz na termomodernizację od 2018 do 2029 roku rząd przeznaczy 103 mld złotych. Z tej kwotu 63,3 mld dotyczy dotacji, 39,7 – zwrotnych pożyczek.

Wg wstępnych szacunków z pomocy może skorzystać nawet 3 mln domostw. Dotyczy to zarówno już istniejących budynków, których właściciele zamierzają wymienić stare źródła ciepła opalane węglem na węzły cieplne, kotły na paliwo stałe, ogrzewanie elektryczne czy, przede wszystkim, pompy ciepła, jak również obiektów nowo budowanych. W zależności od dochodów domowników dofinansowanie na modernizację, zakup i montaż systemu grzewczego może wynieść od 40 do 90 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji.