Choć już od kilku lat funkcjonuje w naszym kraju program “Czyste Powietrze”, dzięki któremu tysiące Polaków wymieniło swój stary piec węglowy na znacznie bardziej ekologiczne urządzenie, to osoby chcące zainstalować pompę ciepła w dopiero stawianym budynku nie były dotychczas uprawnione do korzystania z dotacji. Nareszcie ma się to zmienić - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi obecnie intensywne prace nad utworzeniem programu “Moje Ciepło”, a wnioski będzie można składać prawdopodobnie już w pierwszych miesiącach 2022 roku!
Program “Moje Ciepło” - co już wiemy?
Choć nie określono jeszcze dokładnego budżetu, jaki rząd planuje przeznaczyć na dofinansowania do pomp, informacji na temat programu mamy już całkiem sporo. Przede wszystkim wiadomo, że z dotacji będą mogli właściciele bądź współwłaściciele nowych budynków jednorodzinnych decydujący się na zakup lub instalację proekologicznego rozwiązania grzewczego w postaci pompy ciepła dowolnego rodzaju (gruntowej, powietrznej itp.). Maksymalna kwota dotacji ma nie przekraczać 21 tysięcy złotych, a już teraz przewiduje się, że na najwięcej pieniędzy będą mogli liczyć ci, którzy do zasilania pomp używać będą paneli fotowoltaicznych. Generalnie jednak dofinansowanie w ramach programu “Moje Ciepło” ma wynosić maksymalnie 30% poniesionych przez inwestora kosztów kwalifikowanych.
Inwestycja w nowoczesne pompy ciepła stanie się jeszcze bardziej opłacalna
Chcąc ograniczyć koszty ogrzewania, ogromna liczba inwestorów decydowała się na zainstalowanie pompy ciepła korzystając jedynie z ulgi termomodernizacyjnej – aby odliczyć wydatki od podatku wystarczy dokonać zakupu lub ruszyć z montażem od razu po zatwierdzeniu zakończenia budowy przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Dzięki programowi “Moje Ciepło” tego rodzaju przedsięwzięcie będzie jeszcze bardziej korzystne finansowo, ponieważ dofinansowanie, podobnie jak w przypadku programu “Czyste Powietrze”, łączyć można z ulgą termomodernizacyjną.