Zadzwoń do nas: +48 512 12 12 06 lub e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak dobrać system ogrzewania do domu jednorodzinnego?

Wybór odpowiedniego rozwiązania jest absolutnie kluczowy nie tylko pod względem komfortu, lecz również w kwestii kosztów eksploatacji budynku. Dlatego dobierając system ogrzewania do domu jednorodzinnego należy kierować się zarówno zapotrzebowaniem na energię cieplną, jak i wytrzymałością urządzeń, łatwością użytkowania i kontrolowania ich pracy, ekologicznością czy dostępnością miejsca do przechowywania paliwa.

Aby ułatwić Państwu ten wybór, w dzisiejszym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym obecnie rozwiązaniom, czyli pompom ciepła oraz gazowym kotłom grzewczym.

System ogrzewania do domu jednorodzinnego oparty na pompie ciepła

To właśnie na te urządzenia najczęściej decydują się obecnie inwestorzy. Powód jest prosty – standard WT 2021 zakłada, że nowe domy mają w znacznie mniejszym stopniu czerpać z nieodnawialnych źródeł energii niż te budowane jeszcze kilka lat wcześniej. Instalacja gruntowej lub powietrznej pompy ciepła pozwala spełnić ten wymóg, a dodatkowo znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie w porównaniu do innych rozwiązań. Pompa ciepła szybko się zwraca - choć początkowe koszty jej zakupu mogą wydawać się wysokie, nietrudno o uzyskanie atrakcyjnego dofinansowania np. z programu Moje Ciepło czy skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. A gdy już ją zamontujemy, za wytworzenie 1 kWh energii grzewczej zapłacimy kilkanaście groszy. Odpada też konieczność składowania paliwa, a eksploatacja odbywa się w sposób praktycznie bezobsługowy.

Kocioł grzewczy gazowy w domu jednorodzinnym

Instalację można oprzeć również na urządzeniach, których zakup nie wiąże się z aż tak dużym obciążeniem finansowym dla inwestora. Mamy tutaj na myśli kotły grzewcze gazowe o dużej efektywności energetycznej. Zwykle są one nawet kilkukrotnie tańsze od pompy ciepła, a do ich atutów należy niska awaryjność, brak stałych produktów spalania i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb dzięki zaawansowanej automatyce. Bez trudu można je też zainstalować w pomieszczeniu o nawet bardzo niewielkich wymiarach.

Specjaliści z firmy SPM chętnie dobiorą optymalny system grzewczy do Państwa domu jednorodzinnego. Współpracujemy z renomowanymi producentami pomp ciepła oraz kotłów gazowych, w tym Mitsubishi, Panasonic, Viessmann czy De Dietrich i gwarantujemy fachowy montaż urządzeń w dobrej cenie!

do góry