Zadzwoń do nas: +48 512 12 12 06 lub e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pompy ciepła Wrocław

Rynek urządzeń grzewczych rozwija się bardzo dynamicznie, a w ofercie największych producentów ciągle pojawiają się nowe modele kuszące wysokim współczynnikiem wydajności COP i będące w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło obiektów o nawet bardzo dużej powierzchni. Zanim jednak zdecydują się Państwo zainwestować swoje pieniądze w jeden z nich, warto wiedzieć choć z grubsza, czym różnią się poszczególne rodzaje pomp ciepła. Podstawowe informacje na ten temat znajdują się w naszym dzisiejszym artykule, więc pozostaje już nam tylko zaprosić Państwa do lektury!

Najważniejsza różnica: źródło odnawialnej energii termicznej

Jeżeli nie mieli Państwo wcześniej do czynienia z tego typu urządzeniami, pewnym zaskoczeniem może być fakt, że pompy ciepła nie produkują samodzielnie energii niezbędnej do ogrzania domu lub podgrzania c.w.u. Działają na całkowicie innej zasadzie - energię tę pobierają z otoczenia, a więc gruntu, powietrza lub wody. Najczęściej wykorzystywane są dwa pierwsze z nich, gdyż urządzenia czerpiące energię z wody wymagają posiadania zbiornika wodnego na działce lub w jej pobliżu bądź wykopania studni głębinowej.

Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła?

Jak to zwykle bywa, oba rozwiązania mają w naszym kraju zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Uruchomienie instalacji, której sercem jest urządzenie grzewcze pozyskujące energię z gruntu, zwykle wiąże się z dużymi kosztami początkowymi. Aby osiągnąć wysoką wydajność potrzebne jest wykonanie odwiertów pionowych na bardzo dużą głębokość, a do tego wymagany jest ciężki sprzęt. W niektórych przypadkach źródłem dolnym może być również kolektor poziomy – trzeba jednak dysponować działką o odpowiednio dużej powierzchni. Gruntowa pompa ciepła zyskuje natomiast w oczach użytkownika na etapie eksploatacji: jest bardzo ekonomiczna i nie wymaga praktycznie żadnej obsługi.

Zdecydowanie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które nadaje się do ogrzewania i przygotowywania c.w.u. w każdym domu, jest pompa ciepła powietrzna. W porównaniu do gruntowej, łatwiej ją zainstalować na etapie modernizacji budynku, niższe są też koszty zakupu samego urządzenia i jego montażu. Nowoczesne modele nadają się na główne źródło ciepła, wciąż popularne są jednak systemy biwalentne, czyli połączone z kotłem gazowym bądź na paliwo stałe.

Eksperci SPM eco energia pomogą Ci w doborze gruntowej lub powietrznej pompy ciepła do Twojego domu. Działamy na terenie Wrocławia i okolicznych miejscowości, skontaktuj się z nami i zacznij oszczędzać pieniądze na ogrzewaniu!

do góry