Zadzwoń do nas: +48 512 12 12 06 lub e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dotacja Czyste Powietrze i Moje Ciepło

Już jakiś czas temu zapowiadaliśmy, że do funkcjonującego od 2019 r. programu „Czyste Powietrze”, który ułatwia wymianę urządzeń grzewczych na bardziej ekologiczne źródła ciepła, dołączy całkowicie nowa inicjatywa. Stało się! Program „Moje Ciepło” ruszył 29 kwietnia i wzbudził prawdziwe poruszenie wśród inwestorów. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, kto może liczyć na dopłatę, ile maksymalnie pieniędzy można uzyskać na nową inwestycję i czym różnią się oba te programy.

„Moje Ciepło” a „Czyste Powietrze” – różnice w skrócie

Nie ma tutaj na szczęście specjalnej filozofii. Podczas, gdy z dofinansowania w ramach „Czystego Powietrza” mogli korzystać wyłącznie właściciele lub współwłaściciele już istniejących budynków, nowy program NFOŚiGW zakłada dotacje dla osób fizycznych dopiero budujących dom jednorodzinny. Kolejną ważną różnicą jest fakt, że dofinansowania uzyskanego z programu „Moje Ciepło” nie przeznaczymy na np. piece na paliwo stałe – wnioski można składać wyłącznie na zakup nowoczesnych pomp ciepła CO lub CO + CWU.

W jakiej wysokości można otrzymać dofinansowanie?

Wszystko zależy od rodzaju pompy ciepła. Najwięcej środków otrzymamy na zakup i instalację urządzenia w wersji gruntowej – nawet 21 tysięcy złotych. Jeżeli zdecydujemy się na pompę typu powietrze-powietrze lub powietrze-woda, kwota dotacji wyniesie do 7000 zł. Osoby posiadające kartę dużej rodziny mogą liczyć na pokrycie aż 45% kosztów kwalifikowanych przez państwo, natomiast pozostali inwestorzy zakwalifikowani do programu – 30%.

Program „Moje Ciepło” – jakie wymagania należy spełnić?

Aby uzyskać dotację, trzeba być właścicielem budynku, dla którego nie zgłoszono zakończenia budowy lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji pozwalającej na jego użytkowanie. Pieniądze można również otrzymać, jeżeli zwrócono się o wydanie takiej decyzji lub zawiadomiono o zakończeniu budowy, ale nastąpiło to nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Należy też pamiętać, że beneficjentem może być jedynie osoba, o której mowa w pozwoleniu na budowę/zgłoszeniu budowy domu jednorodzinnego.

Jeżeli chcą Państwo skorzystać z programu „Moje Ciepło” lub „Czyste Powietrze” i zamontować w swoim domu wysokosprawną pompę ciepła od sprawdzonych producentów, zachęcamy do skorzystania z usług firmy SPM eco energia!

do góry