Zadzwoń do nas: +48 512 12 12 06 lub e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dotacja - "Czyste Powietrze 2023"

Na naszym firmowym blogu zawsze znajdziesz aktualne informacje na temat zmian w programach ułatwiających inwestycje w odnawialne źródła energii. Tym razem pod lupę bierzemy nową odsłonę programu „Czyste Powietrze”, w ramach którego przewidziane są dofinansowania m.in. do wymiany starego urządzenia grzewczego na pompę ciepła, montażu wentylacji mechanicznej z rekuperacją czy uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Co dokładnie się zmieniło? Czy zasady obowiązujące od 3. stycznia 2023 są korzystne dla inwestorów? Już odpowiadamy!

Program „Czyste Powietrze” w 2023 r. – tłumaczymy, na czym polegają najważniejsze zmiany

Jeżeli ktoś planuje kompleksową termomodernizację budynku obejmującą np. montaż pompy ciepła zasilanej przez instalację fotowoltaiczną, na pewno ucieszy się ze zmian wprowadzonych na początku stycznia. Wzrosły bowiem nie tylko progi dochodowe, ale również maksymalna wysokość dotacji. Obecnie, zakładając, że kwalifikujemy się najwyższego poziomu dofinansowania, z programu „Czyste Powietrze” będziemy mogli uzyskać aż do 135 000 zł!

Wcześniej można było otrzymać nie więcej niż 79 000 zł. Podobnie jak w poprzedniej wersji programu, najwięcej środków przysługuje inwestorom chcącym zainstalować gruntową pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – kwota dotacji wyniesie nawet 50 900 zł. Zmiany podyktowane są oczywiście rosnącymi cenami usług, urządzeń oraz materiałów budowlanych.

Nowość, a zarazem duże udogodnienie, stanowi też możliwość otrzymania 50% kwoty przyznanej dotacji jeszcze przed rozpoczęciem realizacji inwestycji. Kolejną istotną zmianą w programie „Czyste Powietrze” jest dodatkowe dofinansowanie audytu energetycznego w wysokości do 1200 zł. Warto pamiętać, że koszty przeprowadzenia tego badania nie wliczają się do maksymalnej kwoty dotacji przysługującej na poszczególne przedsięwzięcia - np. zakup pompy ciepła i instalacja fotowoltaiki czy rekuperacji.

Zamierzasz w tym roku zainwestować w OZE? Firma SPM eco energia fachowo zainstaluje powietrzną lub gruntową pompę ciepła, moduły fotowoltaiczne oraz wykona wentylację mechaniczną z rekuperacją.

do góry