Zadzwoń do nas: +48 512 12 12 06 lub e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czym różnią się podstawowe typy grzejników (konwektorowe, członowe i płytowe)?

Nowoczesne kaloryfery możemy zaklasyfikować do różnych grup, w zależności od tego, które z ich parametrów weźmiemy pod uwagę. Na rynku dostępne są bowiem rozwiązania różniące się materiałem wykonania, techniką zasilania, miejscem instalacji, wydajnością cieplną, masą i wieloma innymi właściwościami. Kluczowe znaczenie dla użytkownika ma jednak przede wszystkim sposób, w jaki poszczególne urządzenia przekazują ciepło do pomieszczenia – pod tym względem produkty możemy podzielić na grzejniki członowe, płytowe oraz konwektorowe. Dzisiaj przyjrzymy się właśnie tym trzem podstawowym typom i przybliżymy Ci ich działanie. Te informacje pomogą Ci podjąć właściwą decyzję przy zakupie!

Grzejniki płytowe, członowe i konwektorowe – najważniejsze różnice w skrócie

Wspomnieliśmy już, że te podstawowe typy kaloryferów oddają ciepło do pomieszczeń w nieco innych sposób. Na czym to jednak właściwie polega? Najłatwiej powiedzieć, że grzejniki konwektorowe rozprowadzają ciepło głównie w oparciu o zasadę konwekcji, a udział promieniowania jest jedynie minimalny. W przypadku modeli w wersji członowej i płytowej promieniowanie ma o wiele większe znaczenie – najwięcej ciepła oddają w ten sposób właśnie te ostatnie (nawet ponad 30%).

Jak łatwo się domyślić, taka charakterystyka ma ogromny wpływ na zastosowanie urządzeń. W nowoczesnym budownictwie królują grzejniki płytowe zajmujące stosunkowo dużą powierzchnię. Ten typ bardzo dobrze współpracuje z kotłami kondensacyjnymi i pompami ciepła, gwarantując jednocześnie niskie straty ciepła. Modele członowe składające się z licznych segmentów pozwalają z kolei precyzyjnie dobrać grzewczą do wielkości pomieszczenia. Ok. 15% ciepła oddają przez promieniowanie. Grzejniki konwektorowe charakteryzują się natomiast najbardziej kompaktowymi rozmiarami, więc dobrze sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Choć urządzenia konwektorowe szybko się nagrzewają, błyskawicznie również stygną.

Firma SPM eco energia to specjaliści od nowoczesnych instalacji C.O. Nasze usługi obejmują też dobór i profesjonalny montaż grzejników płytowych, konwektorowych i członowych – także w wersji aluminiowej. Zadzwoń, przygotujemy dla Ciebie indywidualną wycenę!

do góry